preloader

Zaburzenia żołądkowo – jelitowe

Zaburzenia żołądkowo – jelitowe

Zaburzenia o charakterze żołądkowo-jelitowym dokuczały zdecydowanej większości z nas przynajmniej raz w życiu. Nie każdy z nas zgłębił jednak ich przyczyny, co może być przydatne, jeśli mamy częste problemy z żołądkiem i jelitami. Warto byłoby zatem dowiedzieć się, co może zaburzać pracę tak ważnych organów i jakie mniej lub bardziej poważne schorzenia mogą się za tym kryć.

Co to są zaburzenia żołądkowo jelitowe?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czym w ogóle zaburzenia żołądkowo-jelitowe są. Trudno jednak o jakąś uniwersalną ich definicję. Dla każdego mogą bowiem manifestować się one w nieco inny sposób.

Do szeroko pojętych zaburzeń o charakterze żołądkowo-jelitowym można na pewno zaliczyć nudności, uczucie przelewania się w żołądku, skurcze jelit, jak również wzdęcia czy biegunki.

Sporo osób zalicza do tych zaburzeń także objawy takie jak zgaga czy odbijanie.

Co na funkcjonalne zaburzenia żołądkowo jelitowe?

Wiele osób zastanawia się nad tym, co na zaburzenia żołądkowo-jelitowe warto zastosować. Wszystko zależy jednak od tego, z jakimi dokładnie objawami się borykamy.

Jeśli boli nas żołądek i doświadczamy nudności, być może warto byłoby pomyśleć o zastosowaniu przez jakiś czas diety lekkostrawnej.

Podobnie należy postąpić w przypadku wzdęć. Swoją uwagą warto obdarzyć także zioła, a w szczególności rumianek lekarski oraz miętę pieprzową.

Jeśli zaburzenia żołądkowo-jelitowe są powodowane przez nadmierne napięcie emocjonalne, warto zainteresować się także melisą.

Jakie są objawy problemów z trawieniem?

Objawy problemów trawiennych mogą manifestować się w różny sposób. Bardzo często przybierają one postać nudności, bólu żołądka i jelit, a także zaparć.

Co ciekawe, kłopoty trawienne mogą być widoczne także na skórze. Niekiedy, wypryski na twarzy powodowane są właśnie nimi.

Jakie mogą być problemy z jelitami?

Problemy z jelitami mogą przybrać rozmaitą postać. Przede wszystkim, mogą one objawiać się biegunkami, jak również zaparciami.

Bardzo często, osoby zmagające się z chorobami jelit mogą także doświadczać dysbiozy. Może być ona skutkiem złych przyzwyczajeń żywieniowych, jak również zażywania niektórych leków.

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe – objaw złego trawienia

Dolegliwości o charakterze żołądkowo-jelitowym mogą stanowić jeden z objawów złego trawienia. Z czego może zaś wynikać złe trawienie? Na przykład z błędów żywieniowych.

Jeżeli spożywamy zbyt dużo tłustych potraw, nasz żołądek może zostać poważnie obciążony. Zalegają one w nim bowiem przez długi czas.

Żołądkowi szkodzą także nerwy. Zarówno zła dieta, jak i stres mogą doprowadzić na przykład do zapalenia żołądka. To zaś poważnie upośledza procesy trawienne zachodzące w naszym organizmie.

Zgaga i nadkwaśność (nadkwasota)

Chyba każdy z nas doświadczył zgagi chociaż raz w swoim życiu. Przykre uczucie pieczenia w gardle oraz w przełyku odbiera radość życia, zwłaszcza jeśli ma charakter przewlekły.

Chwilowa i przemijająca zgaga może stanowić skutek spożycia ciężkostrawnego posiłku bądź wysokoprocentowych trunków.

Jeżeli jednak doświadczamy zgagi przez bardzo długi okres czasu, jej przyczyną może być refluks. Nieleczony może prowadzić do pojawienia się nadżerek żołądka i dwunastnicy, a nawet wrzodów.

Ich pęknięcie stanowi już stan zagrożenia życia.

Wzdęcia: objawy, przyczyny

Bardzo powszechną dolegliwością zaliczaną przez wielu do zaburzeń żołądkowo-jelitowych są wzdęcia. Najczęstszym ich objawem jest zwiększenie obwodu brzucha. Bardzo często bywa on także nieprzyjemnie twardy.

Wzdęciom nierzadko towarzyszą również gazy, jak również zaparcia. Wśród przyczyn wzdęć można wyróżnić stres, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, a także noszenie obcisłej odzieży. Wzdęcia pojawiają się także u osób zażywających niektóre rodzaje leków.

Zaparcia – jak sobie z nimi radzić

Zaparcia to kolejna przykra dolegliwość, z którą zmaga się wiele osób. Może towarzyszyć im ból, a nawet krwawienie z odbytu. Wśród przyczyn zaparć wymienić można, chociażby dietę ubogą w błonnik, jak również stres.

Niekiedy, zaparcia stanowią objaw poważnej choroby, dlatego nie należy ich bagatelizować.

Nie warto jednak panikować, zwłaszcza jeżeli doświadczamy zaparć okazjonalnie. W razie potrzeby zawsze możemy sięgnąć po jakiś preparat dostępny bez recepty w aptece.

Biegunka – nie zawsze błaha dolegliwość

Biegunka może mieć rozmaite przyczyny. Może pojawić się u kobiet w pierwszy dzień miesiączki, jak również być skutkiem zatrucia pokarmowego.

Niekiedy, luźne stolce są również skutkiem stresu. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że nie zawsze biegunka stanowi błahą dolegliwość.

Nieprzemijająca, długotrwała biegunka może prowadzić do odwodnienia organizmu. Jest szczególnie niebezpieczna u dzieci oraz u osób starszych.

Warto także zwrócić uwagę na to, czy biegunki nie występują na przemian z zaparciami. Jeżeli tak, może to być objaw jakiejś poważniejszej choroby.

Jeśli więc mamy taki problem, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza rodzinnego. Być może, konieczna będzie konsultacja z gastrologiem oraz wykonanie specjalistycznych badań, takich jak gastroskopia czy kolonoskopia.

Jak zapobiegać dolegliwościom żołądkowo-jelitowym?

Zapobieganie dolegliwościom żołądkowo-jelitowym jest bardzo ważne, jeśli zależy nam na dobrym samopoczuciu. Poza tym zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Jest to o wiele skuteczniejsze, jak również tańsze.

Dobrym pomysłem będzie na pewno zmiana naszej diety. Jeśli nasze nawyki żywieniowe nie są zdrowe, warto nad nimi popracować. Jeżeli mamy problemy z żołądkiem, starajmy się jeść lekko. Jeśli jednak doskwierają nam zaparcia, postarajmy się sięgać po produkty obfite w błonnik.

Usprawnią one perystaltykę naszych jelit, co pozytywnie przełoży się na nasze samopoczucie. Jeżeli podejrzewamy, że przyczyną naszych kłopotów z jelitami i żołądkiem jest stres, spróbujmy go zwalczyć. Na pewno warto zwrócić swoją uwagę na różnego rodzaju techniki relaksacyjne.

Niektórym osobom pomóc mogą także spacery na świeżym powietrzu oraz joga. W wielu przypadkach, zastosowanie może znaleźć również psychoterapia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *