preloader

Zespół jelita drażliwego (IBS) – objawy, przyczyny i leczenie

Zespół jelita drażliwego (IBS) – objawy, przyczyny i leczenie

Nasz przewód pokarmowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych tworów. Składa się na niego wiele elementów, a jedynie ich poprawne funkcjonowanie, zapewnia nam dobre samopoczucie i możliwość cieszenia się każdym posiłkiem.

Niemniej jednak w obrębie przewodu pokarmowego zachodzi wiele procesów, które odbywają się przy współudziale różnorodnych substancji. Niekiedy dochodzi do zaburzeń, które uniemożliwiają funkcjonowanie całego układu. Jednym z nich jest IBS, czyli zespół jelita drażliwego. Czym ono się objawia i dlaczego powstaje?

Kto choruje na zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego tak naprawdę nie jest chorobą, która bezpośrednio zagraża naszemu życiu. Oczywiście daje ona szereg nieprzyjemnych i dokuczliwych dolegliwości, które znacznie mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Niemniej jednak zespół jelita drażliwego jest jedną z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego.

Szacuje się, że cierpi na nią nawet 15% całej, dorosłej populacji. Zwykle najczęściej przypadłość ta dotyka osoby pomiędzy 20 a 40 rokiem życia.

Nie zostało określone, czy częściej IBS pojawia się u kobiet, czy być może u mężczyzn. Ciekawostką jest fakt, iż dawnie uważano zespół jelita drażliwego za chorobę uwarunkowaną genetycznie. Niemniej jednak u coraz większej ilości chorych nie stwierdza się występowania IBS w rodzinie.

Zespół jelita drażliwego- objawy

Zespół jelita drażliwego tak naprawdę daje bardzo wyraźne i charakterystyczne objawy. Dzięki temu lekarze zwykle nie mają wątpliwości co do postawienia diagnozy.

Najogólniej rzecz ujmując objawy IBS to ciągłe problemy z brzuchem. Najczęściej pojawiają się niemożliwe do przewidzenia i nagłe napady dolegliwości bólowych, skurcze jelit, a także uporczywe wzdęcia czy z drugiej zaś strony biegunka. Do równie częstych objawów można zaliczyć również:

  • bardzo częste odbijanie się nawet po spożyciu niewielkiej ilości posiłku
  • pojawienie się śluzu w stolcu
  • uczucie charakterystycznego przelewania w brzuchu oraz pieczenia w przełyku
  • u kobiet IBS towarzyszą również zaburzenia miesiączkowania
  • bóle głowy i bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa
  • częstomocz i uczucie ciągłego parcia na pęcherz

Przyczyny zespołu jelita drażliwego

Do niedawna wielu specjalistów wskazywało na to, że zespół jelita drażliwego jest jedną z chorób dziedzicznych. Oznaczało to, że do rozwinięcia tego schorzenia uwarunkowane są predyspozycjami genetycznymi. Jednak coraz częściej diagnozę tę słyszą osoby, u których taki problem w rodzinie wcześniej nie występował.

Wobec tego IBS uważa się za jedną z chorób cywilizacyjnych. Wielu lekarzy wskazuje, że główną przyczyną jej powstawania są zakażenia układu pokarmowego czy nawet alergia na niektóre pokarmy. Według nich to właśnie te czynniki warunkują rozwój zespołu jelita drażliwego.

Ciekawostką jest fakt, że nadal medycyna nie jest wstanie do końca określić, jakie są główne i konkretne przyczyny rozwoju tego schorzenia.

Przyczyny IBS

Wspomniane już zostało, że przyczyny powstawania IBS nie są do końca znane. Oprócz zakażeń układu pokarmowego czy alergii pokarmowych udało się wyodrębnić jeszcze więcej czynników, które mogą predysponować do rozwoju tego schorzenia.

Eksperci zgodnie twierdzą, że to właśnie wiek jest jedną z głównych przyczyny IBS, gdyż osoby od 20 do 40 roku życia, doświadczają tej choroby zdecydowanie najczęściej.

Co ciekawe wskazuje się również na to, że zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn przyczyną rozwoju zespołu jelita drażliwego mogą być także różnorodne zaburzenia hormonalne.

Jednak mimo wszystko wielu lekarzy i specjalistów wskazuje również na nasz styl życia. Nie da się ukryć, że w obecnych czasach żyjemy w niezwykle szybkim tempie i doświadczamy ogromnej presji.

Wobec tego wskazuje się, że jedną z głównych przyczyn rozwoju zespołu jelita drażliwego mogą być problemy psychologiczne, które w naszym społeczeństwie są już na porządku dziennym. Dodatkowo IBS sprzyja także ogromny i długotrwały stres.

Rozpoznanie zespołu jelita drażliwego

Objawy zespołu jelita drażliwego z pewnością są dość charakterystyczne. Nie da się ukryć, że doświadczając ich sami możemy mieć pewne podejrzenia co do rozwoju choroby. Jednak warto pamiętać o tym, że jedyną i prawidłową diagnozę może postawić tylko lekarz specjalista.

Co więcej, choć objawy mogą jednoznacznie wskazywać na IBS to warto pamiętać, że choroby układu pokarmowego to niezwykle szeroka dziedzina i często diagnoza stawiana jest metodą wykluczania innych schorzeń.

Przede wszystkim udając się do lekarza, warto przygotować się, że konieczne będzie wykonanie USG jamy brzusznej. Pozwoli ono wykluczyć inne schorzenia, a także da wstęp do postawienia diagnozy. Lekarz przeprowadzi również dokładny wywiad.

Kluczowe do rozpoznania IBS jest to, czy ból występuje co najmniej od trzech miesięcy i co najmniej przez trzy dni w tygodniu. Ważne jest również to, czy pacjent po oddaniu stolca czuje się znacznie lepiej, a dyskomfort w dole brzucha zanika. Jeśli na oba pytania pacjent udzielił odpowiedzi twierdzącej, a USG jamy brzusznej wykluczyło inne choroby układu pokarmowego, wówczas diagnozą jest zespół jelita drażliwego.

Leczenie zespołu jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego jest chorobą przewlekłą, więc nie da się jej do końca wyleczyć. Niemniej jednak terapia skupia się głównie na zmianie nawyków, a także na łagodzeniu objawów. Przede wszystkim chorzy muszą nauczyć się jeść powoli i bardzo dokładnie gryźć pokarmy.

Konieczne jest także wypijanie dużej ilości płynów, jednak muszą być one w temperaturze pokojowej. Z diety należy wykluczyć wszystkie produkty, które mają działanie wzdymające. Niewskazana jest fasola, groch, a także wszelakie rośliny strączkowe.

Chorym bardzo często zaleca się również ćwiczenia relaksacyjne bazujące na uregulowaniu i uspokojeniu oddechu. Dodatkowo wskazuje się również na przyprawy ziołowe i picie ziołowych naparów, które mają za zadanie usprawnić procesy trawienia. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i sposób terapii należy dopasować indywidualnie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *